- Baltikumi parim narkokoer on Viru vanglas töötav Edu ja parim koerajuht Riho Rannamäe, kes tegutsevad igapäevaselt selle nimel, et keelatu vanglasse ei jõuaks. Rohkem infot võistluse ja tulemuste kohta leiab meie sotsiaalmeedia postitusest.
- Vanglateenistus osales 10. augustil toimunud Arvamusfestivalil, kus arutleti teemal „Kus on mahakantud inimese koht? Iga karistus saab ükskord kantud. Aga kui vanglast on kogukonda naasmas seksuaalkurjategija või muid raskeid kuritegusid toime pannud inimene, ei ole me kogukonnana sageli nende vabanemiseks valmis või ei suuda sellist inimest enda hulgas aktsepteerida. Ühises arutelus publikuga, kes lahkasid küsimust eri rollides: kannatanu, kinnipeetav, kogukond, ametiasutused. Jõuti arusaamani, et kõik peaksid saama uue võimaluse, osapooltelt on vaja avatust, empaatiat ja teisalt tuleb arvestada ka osapoolte vajadustega.
- Valitsus edastas Riigikogule eelnõu, millega tõhustatakse vanglat külastavate inimeste tausta kontrollimist. Täpsustused hõlmavad muu hulgas vanglatesse lubatava inimese ning kinnipeetavaga kokkusaaja andmete töötlemise aluseid ja korda. Muudatustega suureneb Inimeste teadlikkus oma õigustest ning aitab neil paremini mõista, milliseid andmeid nende taustakontrolli tegemiseks töödeldakse. Eelnõu on vajalik, et hoida vanglast eemal keelatud ained ja esemed.
Enamlevinumad rikkumised kriminaalhooldusel:
- Üheksal korral tuvastati alkoholi tarvitamine kriminaalhooldusaluse poolt, kellele on kohtu poolt määratud alkoholi tarvitamise keeld.
- Neljal korral ei jõutud kriminaalhooldusametnikuga kokkulepitud kohtumisele.
- Kolmel korral tuvastati narkootikumide tarvitamine kriminaalhooldusaluse poolt, kellele on kohtu poolt määratud alkoholi tarvitamise keeld.
- Kahel juhul hoiti kõrvale ühiskondliku kasuliku töö tegemisest.
Nädala sündmused vanglates:
- 5. augustil soovis Viru vanglast vabanev kinnipeetav varastada vanglas kinnipeetavatele kasutamiseks mõeldud tahvelarvutit.
- 5. augustil proovis Tartu vanglas kinnipeetav ennast vigastada, seda takistanud ametnik sai kinnipeetavalt hammustada.
- 6. augustil proovis Maksu- ja Tolliameti järelevalve all olnud Tallinna vanglas viibiv vahistatu põgeneda. Väljasaatmist ja järelevalvet teostanud Maksu- ja Tolliameti ametnikud tõkestasid õigusrikkuja põgenemiskatse ja toimetasid seejärel tagasi vanglasse.
- 8. augustil ähvardas Tartu vanglas kinnipeetav korduvalt ametnikku.
- 10. augustil läksid Tartu vanglas kambrikaaslased kaklema ja põhjustasid teineteisele rüseluse käigus kergemaid vigastusi.
- 11. augustil ei allunud Viru vanglas kaks kinnipeetavad ametnike korraldusele minna kambrisse ja osutasid füüsilist vastupanu. Ametnikud kasutasid füüsilist sundi ja käeraudu ning viisid kinnipeetavad eraldi kambritesse, mille järel üks kinnipeetavatest lõhkus kambris wc-poti, tegi aknasse mõra ja põhjustas uputuse.
Arvulised näitajad 12.08.2024 seisuga:
Kinnipeetavaid kokku 1732, kellest süüdimõistetuid 1430 ja vahistatuid 302. Mehi 1649, naisi 83, eluaegseid 31, alaealisi 0. Avavanglates kannab karistust 215 inimest.
Kriminaalhooldusel 2870 inimest, kellest 59 alaealised ja 427 vanuses 18-21(k.a), üldkasulikule tööle määratud neist 778 inimest, elektroonilisele järelevalvele allutatud 95.