- Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta nimetas uued liikmed Eesti vanglate komisjonidesse. Komisjonide töö aitab tugevdada kodanikuühiskonna kaasatust ja hoida vanglate töös läbipaistvust ja tagades, et vanglate tegevus on nähtav ja mõistetav kõigile.
- Vanglateenistuses on 87% ametikohtadest riigikaitselised, mis tähendab, et tsiviil- või julgeoleku kriisis on vajalik, et vanglateenistujad täidaksid oma seniseid tööülesandeid ja tagaksid vangla toimimise. Teisipäeval (17.09) toimus kõigis kolmes vanglas kontrollõppus, et testida vanglate võimekust riigikaitselistel ametikohtadel olevate teenistujate kokkukutsumiseks ja teenistujate valmisolekut viivitamatult teenistusse tulekuks. Õppus näitas, et vähem kui kahetunnise etteteatamisega saabus vanglatesse arvestatav hulk teenistujaid, kes olid koheselt valmis teenistusülesandeid täitma. Samuti tuli välja, et teenistusena terviklikult vajab veelgi arendamist vajaliku info kiire koondamise oskus ning tehniliste vahendite kasutamine nõuab pidevat tööd, et teavitused jõuaksid operatiivselt kõikide teenistujateni.
- Möödunud nädalal harjutasime „Green Victory“ osaõppusel partneritega, kuidas reageerida ja tõrjuda massilist sisserännet ning selle käigus tuvastatud õigusrikkujate menetlemist, selleks et olla valmis vajadusel reageerima ja panustama riigi laiapindsesse kaitsesse. Green Victory on tänavu PPA korraldatud ja Euroopa Liidu poolt rahastatud suurim õppus, millest võtavad osa ka sõjaväepolitsei reservväelased, Sisekaitseakadeemia kadetid ja partnerasutused, sealhulgas ka vanglateenistus.
„Massilisele sisserändele ja sellest tulenevale korratusele reageerimine eeldab mitmete asutuste ühist panust, mistõttu on ülioluline omavaheline koostöö ja kokkuharjutamine. Vaid nii saame valmis olla reageerima olukordadele tõhusalt ja operatiivselt. Vanglateenistus oli õppusel väljas vaatlejate ja konvoimeeskondadega. Meie peamine roll oli massilise korratuse käigus tuvastatud õigusrikkujate menetluspunkti transportimine ning kohapealne läbiotsimine ja saatmine,“ võtab relvastatud üksuse nõunik Toomas Kiisla kokku.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
Kaheteistkümnel juhul pandi toime kuriteo tunnustega tegu.
Ühel juhul kalduti elektroonilisele valve ajakavast kõrvale rohkem kui 2 tundi.
Vanglad tegelevad järgmiste sündmuste täpsete asjaolude väljaselgitamisega:
Esmaspäeval (16.09) toimus Viru vanglas füüsiline konflikt kahe kinnipeetava vahel.
Teisipäeval (17.09) andis Tallinna vanglas üks kinnipeetav positiivse narko kiirtesti ja vajas tervisesisundi tõttu toimetamist haiglasse.
Kolmapäeval (18.09) ähvardas Viru vangla kinnipeetav valvurit ja viskas teda pesukausis olnud veega. Teine kinnipeetav viskas valvurit kruusiga.
Arvulised näitajad 22.09.2024 seisuga:
Vanglates on kokku 1712 inimest, kellest süüdimõistetuid 1408 ja vahistatuid 304. Mehi 1633, naisi 79, eluaegseid 31, alaealisi 4. Avavanglates kannab karistust 214 inimest.
Kriminaalhooldusel on 2784 inimest, kellest 65 alaealised ja 393 vanuses 18-21(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on neist 721 inimest, elektroonilise järelevalve all on 88 inimest.