- Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta sai Eesti Vabariigi Valitsuselt toetuse asuda eelkonsultatsioonidesse teiste riikidega, et kaaluda, kas Tartu vangla osaline väljarentimine võiks tulevikus realiseeruda.
Hollandi justiits aseminister Ingrid Coenradie külastas Tartu vanglat ja kohtus justiits- ja digiminister Liisa Pakostaga. Holland on üks tõsisemaid huvitundjaid Tartu vangla rendivõimaluse osas. Ministrid leidsid, et koos tasub detailideni läbi arutada erinevad finants-, juriidilised- ja praktilised küsimused, mis annab ülevaate, kas rendiga tasub tulevikus edasi minna. Vajadust vanglakohti rentida on teistelgi riikidel. Valitsuse suunise kohaselt saame nendega nüüd sisulisemasse vestlusse asuda.
Justiitsministeeriumi vanglate osakonna ja vanglateenistuse ametnikud külastavad 30.09-02.10 Hollandi Ter Apeli ja Zwolle vanglaid, et saada ülevaade sealsest tööst õigusrikkujatega.
- Kärped mõjutavad ka vanglateenistust. Meie prioriteediks on jätkata tööd tänaste mahtude juures kõigis kolmes vanglas ning tagada kriminaalhoolduse esindatus kõigis maakondades. Vanglateenistus vähendab järgmisel aastal personalikulusid ligi 750 000 euro ulatuses. See sisaldab endas kinnipeetavatele riigikeeleõppe kursuste läbimise eest tasu maksmise lõpetamist, milleks on ette nähtud 100 000 eurot aastas. Kriminaalhooldusametnike arv väheneb kärpe tulemusena vähemalt 20 ametikoha võrra. Samuti tuleb leida täiendavaid kokkuhoiukohti, et katta ülejäänu.
Täiendavalt otsustati politsei arestimaja teenuse üleminek Tallinna vanglale ilma personalikulusid eraldamata, mis tähendab veel ca 350 000 euro suurust negatiivset mõju vanglateenistuse eelarvele.
Käesoleval aastal on Vanglateenistus juba vähendanud Tartu vanglas 100 ametikohta ning reaalselt koondanud 50 Tartu vangla töötajat. Lisaks koondati aasta jooksul kriminaalhooldusest, Viru ja Tartu vanglast veel 16 inimest.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
- Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 49 inimest, sh:
- üldkasuliku töö sooritas positiivselt 28 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 1648 tundi.
- Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 20 inimest.
- Elektroonilise järelevalve periood lõppes möödunud nädalal ühel inimesel.
- Kaheksal juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.
- Ühel juhul kalduti elektroonilisele valve ajakavast kõrvale rohkem kui 2 tundi.
Sündmused vanglates:
Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 14 inimest.
- Esmaspäeval (23.09) toimus Viru vanglas füüsiline konflikt kahe kinnipeetava vahel. Vangla selgitab välja sündmuse täpsed asjaolud.
- Esmaspäeval (23.09) lõi üks Viru vangla kinnipeetav teist, tekitades kannatanule tervisekahjustusi. Rünnanud kinnipeetava suhtes algatati kriminaalmenetlus.
- Teisipäeval (24.09) ei allunud Tartu vangla kinnipeetav ametnike korraldusele ning osutas füüsilist vastupanu. Ametnikud kasutasid füüsilist sundi, mille järel kinnipeetav sülitas ametniku suunas ja lõhkus kambriust.
- Teisipäeval (24.09) lõi üks Tallinna vangla kinnipeetav teist, keegi tõsiseid vigastusi ei saanud.
- Neljapäeval (26.09) ähvardas Tartu vangla kinnipeetav ametnikku.
- Reedel (27.09) ähvardas Tartu vangla kinnipeetav valvurit ja lõhkus inventari.
- Reedel (27.09) toimus Tallinna vangla kinnipeetavate vahel kaks füüsilist konflikti. Mõlema juhtumi puhul keegi tõsiseid vigastusi ei saanud.
- Laupäeval (28.09) ei allunud Tallinna vangla kinnipeetav ametniku korraldusele ning viskas valvurit veega.
- Pühapäeval (29.09) toimus Tartu vanglas kinnipeetavate vahel füüsiline konflikt. Vangla selgitab välja sündmuse täpsed asjaolud.
Arvulised näitajad 30.09.2024 seisuga:
Vanglates on kokku 1704 inimest, kellest süüdimõistetuid 1396 ja vahistatuid 308. Mehi 1625, naisi 79, eluaegseid 31, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 213 inimest.
Kriminaalhooldusel on 2791 inimest, kellest 64 alaealised ja 392 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on neist 736 inimest, elektroonilise järelevalve all on 97 inimest.