- Tunnustasime staažikaid kriminaalhooldajaid. Kriminaalhoolduse direktor Jako Salla andis üle staažimärgid tööjuubelit tähistavatele kriminaalhooldajatele. 5 aastat teenistuses täitus 14 kriminaalhooldajal, 10 aastat kui ka 15 aastat täitus kahel kriminaalhooldajal. 20 aastat on teenistuses töötanud 4 ja 25 aastat on teenistusse panustanud 3 kriminaalhooldusametnikku. Igapäevaselt töötab Eesti kokku üle 150 silmapaistva kriminaalhooldusametniku. Nad toetavad, suunavad ja teostavad järelevalvet, et eluga pahuksisse sattunud õigusrikkujad edaspidi uusi kuritegusid toime ei paneks ja oma eluga paremini hakkama saaks. Rohkem infot leiab siit.
- Pühapäeval Tallinnas Piiskoplikus Toomkirikus toimunud tänujumalateenistusel sai Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku teeneteristi III järgu vanglate peakaplan ja Viru-Jaakobi koguduse õpetaja Tarmo Linnas. Tunnustuse kohta saab lähemalt lugeda siit.
- Kolmapäeval, 9. oktoobril toimus Tallinna vanglas harjutus-ja koostööõppus, et olla valmis erakorraliste sündmuste lahendamiseks ja tõhusaks asutuste vaheliseks koostööks. Koostööd harjutati Põhja-Eesti pommigrupi, häirekeskuse, põhja päästekomandoga ning politsei- ja piirivalveametiga. Õppuse käigus toimus ka osaline kinnipeetavate vanglasisene evakuatsioon.
- Tallinna vanglat külastas Norra delegatsioon, et tutvuda Eesti vanglates kasutusel oleva reoveeproovide süsteemiga. Narkootikumide jõudmine vangla territooriumile kinnipeetava valdusesse on pigem harv, kuid vanglaväline surve keelatud aineid ja esemeid vanglasse toimetada on suur. Narkootiliste ainete tuvastamine vanglas on üks oluline osa seire- ja ennetustööst. Reoveeproovide võtmine ja koostöös EKEI-ga analüüsimine on viimaste aastate üks nutikamaid ja uuenduslikemaid seirelahendusi, mis aitavad olukorda vanglas hinnata ja keskkonna turvalisena hoida.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
- Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 35 inimest, sh:
- üldkasuliku töö sooritas positiivselt 22 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 4110 tundi.
- Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 12 inimest.
- Kuuel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu. Ühel juhul eemaldati elektroonilisele järelevalvele allutatu poolt jalavõru.
Sündmused vanglates:
Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 10 inimest.
- Esmaspäeval (07.10) toimus Tallinna vanglas kambrikaaslaste vahel olmeprobleemide tõttu rüselus.
- Teisipäeval (08.10) lõhkusid kaks Tartu vangla kinnipeetavat jalutusalal vangla inventari ja ei allunud ametnike korraldusele tegevus lõpetada. Ametnikud pidid kasutama füüsilist sundi, et kinnipeetavad oma kambritesse suunata.
- Kolmapäeval (09.10) viskas Tallinna vanglas kinnipeetav ametnikku veega.
- Pühapäeval (13.10) toimus Tallinna vanglas kahe kinnipeetava vahel kaklus, mille käigus tekitas üks kinnipeetav teisele vigastusi. Meditsiinipersonal vaatas kinnipeetava üle, ohtu elule ei ole. Ründaja paigutati eraldi lukustatud kambrisse. Osakond on suletud kuni asjaolude täpse väljaselgitamiseni.
- Pühapäeval (13.10) leidis Viru vanglas kinnipeetavate vahel aset sõnelus ja teineteise tõukamine, millesse valvur koheselt sekkus, et hoida ära konflikti eskaleerumine. Kinnipeetavate suhtes kohaldatud VangS § 69 sätteid ehk kinnipeetavad jäävad lukustatuna endi kambritesse.
Arvulised näitajad 14.10.2024 seisuga:
Vanglates on kokku 1689 inimest, keda on 227 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv suurenenud ühe võrra. 1689 inimesest on süüdimõistetuid 1381 ja vahistatuid 308. Mehi 1612, naisi 77, eluaegseid 31, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 213 inimest.
Kriminaalhooldusel on 2812 inimest, kellest 64 alaealised ja 398 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on neist 741 inimest, elektroonilise järelevalve all on 5 inimest.