Vanglateenistuse 46. nädala ülevaade

18.11.2024 | 13:07

Vanglateenistus jagas kogemusi Moldovale kriminaaljustiitssüsteemi reformimiseks. Tartu vangla tähistas 22. aastapäeva ja tunnustas parimaid kolleege. Justiitsministeerium jagas 106. aastapäeval tunnustusi parimatele projektidele, mille hulka kuulus ka kinnipeetavate tervishoiuteenuse üleandmine sotsiaalministeeriumile.
    • Jaga
  • Justiitsministeeriumi tunnustuse saanud aasta projektiks on 2024. aasta juulis justiitsministeerium tervishoiuteenuste korraldamise vanglates üleandmine sotsiaalministeeriumi vastutusalasse. Muudatuse peamiseks eesmärgiks oli meditsiinisüsteemi juhtimise korrastamine, et tervishoiuteenuste osutamine kinnipeetavatele kuuluks selle ministeeriumi vastutusalasse, kel on selleks parim kompetents. Kinnipeetavatele osutatakse samu teenuseid nagu enne, kuid nende osutamist korraldab ja juhib ühtselt Tervisekassa läbi kolme piirkondliku haigla. Projekt oli mahukas ega kulgenud ilma tagasilöökideta, kuid tänu ühisele panusele saavutati eesmärk ning olulise mõjuga muudatus viidi edukalt ellu. Riigi tasandil on selle abil lõpetatud eraldiseisva meditsiiniteenuse ülevalhoidmine väiksele patsientide hulgale ning tagatud selle keskne juhtimine ja arendamine, vähendades seejuures halduskoormust.
     
  • 22 aastat tagasi võttis Tartu vangla vastu esimesed kinnipeetavad, tähistades sellega Eesti vanglateenistuse üleminekut ühiselamutüüpi vanglatelt kambervanglatele. See oli midagi uut, mida varasemalt Eestis ei olnud, murdmaks pikalt kestnud okupatsiooniaja laagervanglate süsteemi.
  • Tartu vangla tunnustas aastapäeval Tartu vangla silmapaistvaimaid teenistujaid ja projekte. Parim Tartu vangla teenistuja 2024 aastal on Kaupo Kann, parim valvur Jaanis Pällo ja parim inspektor-kontaktisik on Hedvig Heleen Saare. Aasta projekt on „Laskesimulatsioon“. See on realistlik ja intensiivne koolitusprogramm, mis aitab tulirelva käsitlejatel parandada oma reageerimisvõimekust ja otsustuskiirust.  Kasutajad saavad kogemuse interaktiivses keskkonnas, mis võimaldab neil arendada taktikalisi oskusi ning harjutada keerulistele stsenaariumidele reageerimist ilma päriselu ohtudeta.
     
  • Möödunud nädalal külastas Eestit 17-liikmeline Moldova delegatsioon, et võtta kaasa olulisi teadmisi ja õpikohti meie kriminaalõigussüsteemi kogemustest, et edendada oma süsteemi reformi. Delegatsioon väisas justiitsministeeriumi, kiriminaalhooldust, vanglaid ja vanglateenistuse kolledži, et saada ülevaade Eesti kriminaalpoliitika alustest ja karistussüsteemist. Moldova on pühendunud oma kriminaalõigussüsteemi reformimisele ning Eesti kogemused aitavad kaasa nende sihtide saavutamisele. Koostööd toetab ABA ROLI Moldova programm, mida rahastab USA Riigidepartemangu Rahvusvahelise Narkootikumide ja Õiguskaitse Büroo. Delegatsiooni kuulusid justiitsministeeriumi kantsler, asekantsler ja kriminaalpoliitika arendamisega tegelevad ametnikud, rahvusvaheliste vanglate ja kriminaalhoolduse koordineerimisega tegelevate asutuste esindajad. sealhulgas riigisekretärid ja erinevate valdkondade juhid ja Ameerika saatkonna esindajad Moldovas.

Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:

  • Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 57 inimest, sh: 
    • üldkasuliku töö sooritas positiivselt 28 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 2679 tundi. 
    • Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 26 inimest.
  • Neljal juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.

Sündmused vanglates:

Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 15 inimest. 

Esmaspäeval (11.11) Tallinna vanglas tekkis kahe kinnipeetava vahel füüsiline konflikt. Ründaja suhtes kohaldatakse VangS § 69 sätteid. Vangla tegeleb sündmuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.
Teisipäeval (12.11) Tartu vanglas ähvardas kinnipeetav ametnikku ohuga elule. Kinnipeetava suhtes on juba kohaldatud Vangistusseaduse § 69 ja 70 sätteid.
Reedel (15.11) Tartu vanglas hoidsid ametnikud ära kinnipeetava suitsiidikatse.
Reedel (15.11) Viru vanglas uputasid kinnipeetavad kolme kambrit. Kambrite veevarusutus suletud, vett võimaldatakse kinnipeetavatele vastavat vajadusele. Vangla tegeleb sündmuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.
Laupäeval (16.11) Viru vanglas leiti rutiinse läbiotsimise käigus töölt osakonda liikuva kinnipeetava küljest keelatud metallterad. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse täiendavaid julgeolekuabinõusid. Vangla tegeleb sündmuse asjaolude väljaselgitamisega.
Pühapäeval (17.11) Tartu vanglas proovis kinnipeetav endalt elu võtta. Ametnikud takistasid suitsiidikatset.
Pühapäeval (17.11) Tartu vanglas leidis kahe kinnipeetava vahel aset füüsiline konflikt. Vangla tegeleb sündmuse täpsete asjaolude väljaselgitamisega.
Pühapäeval (17.11) Tallinna vanglas ei allunud kinnipeetav ametniku korraldustele ja lõi jalaga ametnikku. Ametnik haiget ega viga ei saanud. Vangla tegeleb sündmuse täpsete asjaolude väljaselgitamisega.
Pühapäeval (17.11) Tallinna vanglas lõi kinnipeetav toidukandiku toiduluugilt maha põhjustades sellega valu toidujagajale.

Arvulised näitajad 18.11.2024 seisuga: 

Vanglates on kokku 1689 inimest, keda on 208 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv suurenenud viie võrra. 1684 inimesest on süüdimõistetuid 1367 ja vahistatuid 322. Mehi 1607, naisi 77, eluaegseid 30, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 208 inimest.
 
Kriminaalhooldusel on 2840 inimest, kellest 71 alaealised ja 405 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on neist 779 inimest, elektroonilise järelevalve all on 100 inimest.