Vanglateenistuse 47. nädala ülevaade

27.11.2024 | 17:26

Vanglateenistuse delegatsioon on käesoleval nädalal Ukrainas visiidil, et teha kokkuvõte koostööleppe raames esimesest projektist ja arutada edasisi plaane. Neljas Eesti linnas toimusid kriminaalhoolduse partnerpäevad, mis lahkasid koos partnerasutustega valdkonna võtmeteemasid.
    • Jaga
  • Vanglateenistuse delegatsioon külastab käesoleval nädalal Ukrainat, et teha kokkuvõte esimesest koostöömemorandumi sõlmimise järel käivitunud koostööprojektist, mille raames käis Eestis väljaõppel kümme vanglaametnikku, kes siin sügise jooksul praktilisi teadmisi ja kogemusi omandasid, et neid kodumaale naastes edasi jagada. Projekti rahastas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV). Lisaks arutatakse ühiselt tulevikuplaane ja võimalikke jätkutegevusi.
     
  • Novembrikuised kriminaalhoolduse partnerpäevad tõid esile meie valdkonna võtmeteemad ja võimalused koostöö tõhustamiseks partnerasutustega (politsei-ja piirivalveamet, kohtud, prokuratuur, sotsiaalkindlustusamet, haiglad, tugiteenuste osutajad jne) . Igas piirkonnas käsitleti erinevaid, kuid samas seotud probleeme, alates seksuaalkurjategijate taasühiskonnastamisest ja sõltlaste toetamisest kuni meestevastase vägivalla ning noorte õigusrikkujate murede ja nende toetamiseni. Need päevad näitasid, kui oluline on süsteemne ja inimkeskne lähenemine, mis tugineb laiapõhjalisele koostööle. Mitmel pool said hääle ka praegused ja endised hooldusalused, et suurendada osalejate mõistmist nende vaatenurgast.

Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:

Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 57 inimest, sh: 

  • Üldkasuliku töö sooritas positiivselt 34 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 4859 tundi. 
  • Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 18 inimest.
  • Viiel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.

Sündmused vanglates:

Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 6 inimest. 

Teisipäeval (19.11) ei allunud Tartu vanglas kinnipeetav ametnike korraldustele ja lõhkus kambri inventari.
Teisipäeval (19.11) Tallinna vanglas  toimus ulatuslik ümberpaigutamine, mille eesmärgiks oli paigutada vahistatud üksusesse, mis on spetsialiseerunud just selle sihtrühmaga töösse.
Neljapäeval (21.11) toimus Viru vanglas kahe kinnipeetava vahel füüsiline konflikt. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse täiendavaid julgeolekuabinõusid. Vangla tegeleb sündmuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.
Neljapäeval (21.11) Viru vanglas viskas üks kinnipeetav teist veega ja ähvardas. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse täiendavaid julgeolekuabinõusid. Vangla tegeleb sündmuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.
Neljapäeval (21.11) toimus Viru vanglas kahe kinnipeetava vahel füüsiline konflikt. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse täiendavaid julgeolekuabinõusid. Vangla tegeleb sündmuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.
Neljapäeval (21.11) hoidsid Viru vanglas ametnikud ära kinnipeetava katse endalt elu võtta.
Pühapäeval (24.11) Tartu vanglas hoidsid ametnikud ära kinnipeetava katse endalt elu võtta.

Arvulised näitajad 27.11.2024 seisuga: 

Vanglates on kokku 1695 inimest, keda on 193 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv suurenenud viie võrra. 1695 inimesest on süüdimõistetuid 1371 ja vahistatuid 324. Mehi 1617, naisi 78, eluaegseid 30, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 209 inimest.
 
Kriminaalhooldusel on 2841 inimest, kellest 67 alaealised ja 406 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on neist 784 inimest, elektroonilise järelevalve all on 106 inimest.