Vanglateenistuse 10. nädala ülevaade

10.03.2025 | 13:37

Sisseastumine Vanglateenistuse kolledži vanglaametniku ja korrektsiooni erialadele on alanud.
    • Jaga

Sisekaitseakadeemia vanglateenistuse kolledž pakub kaasaegset ja praktilist väljaõpet nii kutse- kui ka rakenduskõrghariduse tasemel.

Õpe toimub akadeemia õppekeskkondades ning vanglates kohapeal, pakkudes õppuritele reaalse töökeskkonna kogemust. Õppejõud on oma valdkonna eksperdid, kes jagavad praktilisi teadmisi ja aitavad kujundada tulevaste vanglaametnike kutsealast pädevust.

  • Viiekuuline vanglaametniku kutseõpe pakub kiiret ja paindlikku teed kindla karjäärini siseturvalisuse valdkonnas. Õpingute käigus omandad põhjalikud teadmised psühholoogiast, suhtlemisest kui ka erialastest oskustest, mida paralleelselt praktiseerid töökohapõhiselt vanglas kohapeal. Paindlik õppekorraldus võimaldab ühildada õppimise töö- ja eraeluga, mistõttu sobib see hästi ka neile, kes otsivad võimalust karjääripöördeks. Lisaks säilitame õppimise ajaks valvuri palga.
  • Soovides töötada vanglateenistuses tippspetsialistina, sobib õppurile kolmeaastane rakenduskõrgharidusõpe korrektsiooni erialal. Korrektsiooni õpe valmistab ette töötamaks juhtumikorraldajana ja nõustajana, et aidata kinnipeetavatel või kriminaalhooldusalustel naasta tavaellu. Omandatakse teadmised psühholoogiast, õigusest ja inimkäitumisest ning töötatakse tihedalt koos psühholoogide, sotsiaaltöötajate ja juristidega. Lõpetanust saab tiimijuht, kes koordineerib toetavat võrgustikku nii vanglas või kriminaalhoolduses kui ka väljaspool seda.

Sisekaitseakadeemia vastuvõtt kestab 30. juunini 2025. Lisainfo Sisekaitseakadeemia kodulehel.

Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:

  • Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 95 inimest, sh:
    • üldkasuliku töö sooritas positiivselt 74 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 2891 tundi.
    • Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 21 inimest.
  • Kolmel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.

Sündmused vanglates:

Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 7 inimest.

Esmaspäeval (03.03) teostas PPA Viru vanglast vahistatu vanglavälist saatmist, mille järel pidanuks inimese tagasi vanglasse tooma, ekslikult vabastas PPA vahistatu. Inimese tabamiseks tegi Viru vangla ametkond väga head tööd ja pealelõunaks oli inimene vanglaametnike poolt leitud ning tagasi vanglasse toimetatud.

Kolmapäeval (05.03) Tartu vanglas teostati ühe kinnipeetava kambris läbiotsimine, kus leiti vanglas keelatuid ja isevalmistatuid esemeid. Lisaks on alust kahtlustada, et kinnipeetaval õnnestus meditsiinikabinetist võtta ebaseaduslikult kaasa süstal ja tarbida ka seni tuvastamata keelatud ainet. Sündmuse täpsemate asjaolude välja selgitamisega tegeleb vangla teabe- ja uurimisosakond.

Alates (15.01) keelduvad mõned kinnipeetavad Tallinna vanglas ühe üksuse korrusel toidu vastuvõtmisest, näidates sellega oma meelsust toidujagaja vastu. Lisaks vangla poolt kolm korda päevas pakutavale soojale toidule on kinnipeetavatel endal võimalik osta täiendavalt toidu ja muid tarbeid vangla e-poest.

Arvulised näitajad 09.03.2025 seisuga:

Vanglates on kokku 1611 inimest, keda on 190 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv vähenenud üheksa inimese võrra. 1611 inimesest on süüdimõistetuid 1289 ja vahistatuid 322. Mehi 1532, naisi 79, eluaegseid 28, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 214 inimest.

Kriminaalhooldusel kannab karistust 2824 inimest, kellest 59 alaealised ja 399 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on 739 inimest, elektroonilise järelevalve all on 104 inimest.