Kuritegude uurimised ei piirdu vanglamüüridega, läheme kurjategijale järgi kasvõi koju.
Tallinna vangla teabe- ja uurimisosakonna ametnikud pidasid 8. aprillil kahtlustatavana kinni mehe ja teostasid läbiotsimise tema kasutuses olevale kinnistule, kust leiti suures koguses erinevaid narkokahtlusega aineid. Mis ainetega täpselt tegu ja kui suured on lõplikud kogused, selgitab välja ekspertiis. Mees on võetud kaheks kuuks vahi alla.
Vanglateenistus ei ole pelgalt kinnipidamisasutus, vaid ka uurimisasutus, kellel on seadusest tulenev õigus ja kohustus uurida vanglas või kinnipeetava poolt toime pandud kuritegusid. Kui kuriteo toimepanemiseks osutatakse kaasabi väljaspool vanglat viibiva isiku poolt, siis tegutsevad vanglate teabe- ja uurimisosakonna ametnikud menetluse käigus ka selle nimel, et kaasosalised saaks vastutusele võetud.
Selleks kasutame kriminaalmenetluse seadustikust tulenevaid pädevusi, vastava aluse olemasolul on võimalik koguda tõendeid ka jälitustoimingutega. Asitõenditeks ja edasiviivateks niidiotsadeks võivad olla nii sõrmejäljed, DNA kui ka kogutud info. Tihe koostöö käib seejuures prokuratuuri ja politseiga.
Menetluse juured ulatuvad tagasi 13. veebruari, mil kontrolliti Tallinna vangla ametnike poolt pikaajalisele kokkusaamisele tulnud naisterahvast. Vanglal tekkis kahtlus, et tal võivad kaasas olla ja kehaõõnsustesse peidetud kinnipidamiskohas keelatud esemed või ained, mis osutus tõeseks. Juhtunu osas algatatud kriminaalmenetlus viis meie ametnikud suurema kuritegeliku tegutsemise jälile väljaspool vanglat, mille järel teostati möödunud nädalal ka eelpool mainitud vahistamine ja läbiotsimine.
Tartu vangla avavangla saab täna 10 aastaseks
Täna, kümme aastat tagasi, saabus äsja valminud Tartu vangla avavanglasse esimene kinnipeetav. 2015. aasta aprillis avatud avavangla on oluliseks etapiks inimese karistusteekonnal, mille eesmärk on aidata õigusrikkujal naasta ühiskonda järk-järgult, toetatult ja kontrollitult.
Avavanglas karistuse jätkamisel keskendutakse tegevustele, mis toetavad inimese iseseisvust, vastutustunnet ja sotsiaalset toimetulekut. Igapäevaselt tegeletakse tööl käimise või selle leidmisega, õppimise, ametiasjade korraldamise, karjäärinõustamise ning sõltuvusprobleemidega – seda vanglateenistujate toe ja järelevalve all.
On oluline, et inimese vabanemine oleks toetatud - et tal oleks olemas töö- ja elukoht ning head suhted lähedastega. Ka uuringud näitavad, et etapiviisiline vabanemine läbi avavangla on tõhusam kui karistuse ära kandmine kinnises vanglas ja siis nelja tuule poole vabanemine. See aitab vähendada korduvkuritegevust ning suurendab inimese valmisolekut õiguskuulekaks eluks.
Avavanglas karistust kandvad kinnipeetavad liiguvad iseseisvalt kokkulepitud aegadel ja sihtkohtadesse – näiteks tööle, kooli, ametiasutusse või lühiajaliselt koju ning on kohustatud naasma avavanglasse määratud kellaajaks.
Turvalisus on tagatud tänapäevaste tehniliste lahendustega. Väljaspool vanglat liikudes on kinnipeetaval kaasas mobiiltelefon, mille kaudu on ametnikel võimalik jälgida tema asukohta ning vajadusel temaga ühendust võtta.
Tartu avavangla 10 aasta jooksul on:
– loodud kolm elusektsiooni, kus on kokku 60 kohta kinnipeetavatele
– karistust kandnud ja võimaluse muutusteks saanud 755 kinnipeetavat
– koostööd tehtud ligi 40 tööandjaga, kes on pakkunud töövõimalusi avavangla kinnipeetavatele
– istutatud RMK projekti raames 20 940 mändi ja 500 kuuske
Vanglateenistuse delegatsioon külastas Leedu vanglaid
Vanglasüsteemide koostöösuhete arendamiseks, kogemuste ja praktika vahetamiseks väisas Eesti vanglateenistuse delegatsioon möödunud nädalal Leedu vanglaid.
Külastati kolme erinevat vanglat: Kaunas, Pravieniškės, Marijampolė. Lisaks Marijampolė-s asuvat koertemaja, kus treenitakse kõiki teenistuse koeri. Koeri treenitakse kolme erineva suunitlusega keelatu leidmiseks: narkokoerad, mobiiltelefoni koerad ja narko ja mobiili koerad. Külastati ka kahte "halfway house-i" - Domeikava ja Marijampolė ning avavanglat Marijampolė-s.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
-
Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 81 inimest, sh:
-
üldkasuliku töö sooritas positiivselt 57 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 4007 tundi.
-
Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 21 inimest.
-
Sündmused vanglates:
Alates (15.01) keelduvad mõned kinnipeetavad Tallinna vanglas ühe üksuse korrusel toidu vastuvõtmisest, näidates sellega oma meelsust toidujagaja vastu. Lisaks vangla poolt kolm korda päevas pakutavale soojale toidule on kinnipeetavatel endal võimalik osta täiendavalt toidu ja muid tarbeid vangla e-poest.
Arvulised näitajad 14.04.2025 seisuga:
Vanglates on kokku 1611 inimest, keda on 191 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. 1611 inimesest on süüdimõistetuid 1286 ja vahistatuid 325. Mehi 1530, naisi 81, eluaegse karistuse saanuid 27, alaealisi 2. Avavanglates kannab karistust 210 inimest.
Kriminaalhooldusel kannab karistust 2836 inimest, kellest 65 alaealised ja 403 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on 778 inimest, elektroonilise järelevalve all on (07.04 seisuga) 101 inimest.