Vanglateenistuse 48. nädala ülevaade

03.12.2024 | 09:53

Vanglateenistuse delegatsioon külastas viite Ukraina vanglat. Koostöökohtumistel Ukraina ja Leedu vanglateenistuse esindajatega vahetati kogemusi, et toetada Ukrainat vanglasüsteemi reformimisel ja tagada parimad viisid kõigi vanglate toimepidevuse säilitamiseks ka sõjaohu ja muude kriiside korral.
    • Jaga

Vanglateenistuse delegatsioon kohtus visiidi käigus Ukraina uue asejustiitsministriga, kellega arutati võimalikku visiiti Eestisse, et tutvustada Eesti vanglasüsteemi ning laiendada võimalike koostöökohti Ukraina vanglasüsteemi reformimiseks. külastas Ukrainas viite, erinevates regioonides asuvat ja Lvivi kandis olevat sõjavangidele mõeldud vanglat. Ühtlasi tegi kokkuvõte esimesest koostöömemorandumi sõlmimise järel käivitunud koostööprojektist, mille raames käis Eestis väljaõppel kümme vanglaametnikku, kes siin sügise jooksul praktilisi teadmisi ja kogemusi omandasid, et neid kodumaale naastes edasi jagada. Projekti rahastas Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV). Kohtumisel keskenduti jätkuprojekti võimalustele, sealhulgas väljaõppeprogrammi edasiarendamisele, mis on saanud Ukraina poolt positiivset tagasisidet. Eesti ja Ukraina koostöö vanglasüsteemi kaasajastamisel on olnud vastastikku kasulik. Eesti jagab oma kogemust vanglasüsteemi reformimisel ja tänapäevastamisel, samas õppides Ukraina kogemustest kriisiolukordades toimepidevuse tagamisel.  

Pilte visiidist leiab siit.

Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:

  • Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 68  inimest, sh: 
    • üldkasuliku töö sooritas positiivselt 44 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 2478 tundi. 
    • Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal 22 edukalt  inimest.
  • Viiel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.

Sündmused vanglates:

Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 20 inimest. 

Esmaspäeval (25.11) rikkus avavangla kinnipeetav talle määratud liikumistrajektoori. Kinnipeetav toimetati vanglasse ja paigutati kinnisesse vanglasse.
Esmaspäeval (25.11) tehti Tallinna vangla avavanglaosakonnas plaaniline läbiotsimine, mille eesmärgiks oli teostada koeraga narkootiliste ja psühhotroopsete ainete kontrollotsing, kambrite läbiotsimine ja kinnipeetavaile pisteline narkotestide tegemine. Üks narkootikumide kiirtest töölt naasnud kinnipeetavale osutus positiivseks. Kinnipeetav paigutati kinnisesse vanglasse. Keelatud esemeid ja aineid hoonest ei avastatud.
Teisipäeval (26.11) toimus Tartu vanglas 2. üksuse eluosakondades plaaniline läbiotsimine, mille käigus leiti erinevaid vanglas keelatuid esemeid, nagu rikutud turvakleebistega teler, tätoveerimisaparaat, isevalmistatud veekeeduseadeldis.
Neljapäeval (28.11) Tartu vanglas ähvardas kinnipeetav ametnikku ohuga elule. Vangla tegeleb asjaolud väljaselgitamisega.
Neljapäeval (28.11) Tallinna vanglas toimus ulatuslik 36 kinnipeetava ümberpaigutamine. Kinnipeetavate ümberpaigutused tehti selleks, et luua vahistatutele spetsialiseerunud üksus, milleks on II üksus.
Reedel (29.11) Tallinna vanglas viskas kinnipeetav ametnikku veega ja solvas ametnikku sobimatute väljenditega. Vangla tegeleb asjaolude väljaselgitamisega.
Reedel (29.11) lõi Tallinna vanglas üks kinnipeetav teist käega näkku. Meedik vigastusi ei tuvastanud. Ründajale kohaldatakse täiendavaid julgeolekuabinõusid ja paigutati eraldatud lukustatud kambrisse.

Arvulised näitajad 02.12.2024 seisuga: 

Vanglates on kokku 1686 inimest, keda on 169 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv vähenenud üheksa võrra. 1686 inimesest on süüdimõistetuid 1356 ja vahistatuid 330. Mehi 1608, naisi 78, eluaegseid 30, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 207 inimest.
 
Kriminaalhooldusel on 2848 inimest, kellest 64 alaealised ja 413 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on kõigist 792 inimest, elektroonilise järelevalve all on 107 inimest.