- Taustakontroll muutub tõhusamaks ja selgemaks
Riigikogus kolmanda lugemise läbinud vangistusseaduse muudatused suurendavad läbipaistvust vangla tegevuses, kehtestades selge ja kõigile arusaadava loetelu andmetest, mida taustakontrolli käigus erinevate vangla külastajate gruppide puhul töödeldakse. Vanglate turvalisuse tagamiseks on vanglateenistusel õigus teostada taustakontrolli inimeste üle, kes vangla territooriumil viibivad, töötavad või vanglale ja kriminaalhooldusele teenuseid pakuvad.
Kogu andmete töötluse eesmärk on anda hinnang sellele, kas vanglasse tulla soovija võib endas esitada ohtu vanglaametnikele, kinnipeetavatele või teistele külastajatele. Need muudatused tagavad, et vanglateenistuse töö ja turvalisuse korraldamine vastab tänapäeva nõuetele, on läbipaistev ning kõigile arusaadav, kaitstes samal ajal kõigi osapoolte õigusi ja turvalisust.
Nii nagu seda juba tavapraktikas tehakse päritakse ka edaspidi külastajate puhul näiteks karistusregistri andmeid ja kontrollitakse andmeid avalikest allikatest. Vanglateenistujate ja neile väljaõpet pakkuvate isikute osas on kontroll ulatuslikum.
Vanglasse saadab kohus need inimesed, kelle teod on sedavõrd tõsised, et nende ühiskonnast isoleerimine on ainus lahendus ühiskonna turvalisuse tagamiseks. Seetõttu kehtivad väga kõrged standardid kõigile, kes kinnipeetavatega tegelevad, tagamaks, et vangla suudaks õigusrikkujatega võimalikult tõhusalt ja professionaalselt töötada.
Teisalt on oluline, et kokkusaajad ei tooks kaasa turvariski, sest püüd keelatud kinnipeetavate poolt läbi külastuste vanglasse tuua on suur. Tänu taustakontrolli võimalusele on vanglad suutnud ära hoida katseid tuua erinevaid aineid ja ravimeid kinnipeetavateni. Taustakontrollist keeldumisel ei ole võimalik vangla territooriumile siseneda.
- Eesti võõrustas esimest EuroPris vahetusprogrammi.
9.–13. detsembril võõrustasime EuroPris Staff Exchange Programmi raames 10 vanglateenistujat Kreekast, Sloveeniast, Saksamaalt, Tšehhist ja Luksemburgist. Osalejate seas olid vanglaametnikud, osakonnajuhid ja tugiteenuste spetsialistid, kes töövarjutasid kõikides vanglates ja Sisekaitseakadeemias.
Programmi eesmärk oli edendada teadmiste ja parimate praktikate jagamist, arendada rahvusvahelist koostööd ja tutvustada uuenduslikke lahendusi vanglateenistuse töös. Tegu oli EuroPris pilootprojektiga, kus Eesti oli esimene võõrustajariik.
- Viru vangla tunnustas aasta parimaid teenistujaid kuues kategoorias.
Aasta vanglaametnik on inspektor-kontaktisik Tiit Ruuse. Aasta riigiametnik on sekkumistegevuste osakonnajuhataja Eva Linda Roost. Aasta teenistuja on juhiabi Kristina Pajusalu. Aasta uus tulija on pääsla ja kokkusaamiste üksuse spetsialist Margit Malmer. Aasta meeskond on pääsla ja kokkusaamiste üksus, Silmapaistvam kolleeg on direktori asetäitja Kermo Päll.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
- Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 75 inimest, sh:
- üldkasuliku töö sooritas positiivselt 42 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 3123 tundi.
- Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 30 inimest.
- Viiel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.
Sündmused vanglates:
Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 15 inimest.
Esmaspäeval (9.12) esinesid Tallinna vangla avavangla kinnipeetaval joobetunnused ja tuvastati kohtumine võõraste isikutega. Kinnipeetav paigutati kinnisesse vanglasse ja asjaolude täpseks väljaselgitamiseks alustas vangla kriminaalmenetluse.
Neljapäeval (12.12) toimus ajavahemikul kell 10:50-14:27 Tartu vanglas ulatuslik harjutusõppus, mille käigus suleti kõik eluosakonnad. Õppuse raames harjutati läbi rollimängijatega ümberpaigutamine S-hoonest E-hoonesse, kuna stsenaariumi kohaselt S-hoone toimepidevus oli häiritud ehk küte ja vesi puudusid. Peale õppust jätkus töö vastavalt päevakavale.
Neljapäeval (12.12) lõhkus kinnipeetav Tartu vanglas akna ja osutas füüsilist vastupanu. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse VangS § 69 sätteid.
Neljapäeval (12.12) hoidsid ametnikud Viru vanglas ära enesetapu.
Pühapäeval (15.12) Tallinna vanglas ründas kinnipeetav ametnikku ja oli oma käitumisega ohtlik nii endale kui ka teistele. Kinnipeetava ründe kontrolli alla saamiseks kasutati elektrišokirelva ja füüsilist jõudu. Kinnipeetav paigutatud jälgimiskambrisse.
Arvulised näitajad 16.12.2024 seisuga:
Vanglates on kokku 1676 inimest, keda on 171 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv suurenenud ühe inimese võrra. 1676 inimesest on süüdimõistetuid 1338 ja vahistatuid 338. Mehi 1595, naisi 81, eluaegseid 29, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 207 inimest.
Kriminaalhooldusel on 2824 inimest, kellest 65 alaealised ja 416 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on kõigist 775 inimest, elektroonilise järelevalve all on 111 inimest.