Vanglateenistuse 51. nädala ülevaade

23.12.2024 | 13:13

Kriminaalhooldusametnikuna töötav Voiteh Karnatsevitši pälvis odanikujulguse aumärgi. Vanglateenistuse „Aus Paus“ valiti Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE poolt avaliku sektori parimaks personaliprojektiks.
    • Jaga
  • 2024. aasta juunis pöördus Tallinna vangla poole tänulik kodanik, kes andis teada, kuidas üks noor ja abivalmis vanglaametnik oli tema emale tänaval appi tõtanud ja päästnud vanaproua rööviks langemise eest. See vanglaametnik oli Voiteh, kes läks vahele, kui märkas tänaval, kuidas röövel üritas vanaproualt tema käekotti endale saada. Tänu Voitehi meelekindlusele ka kodanikuna abivajadust märgata ja võimalikus ohtlikus olukorras kiirelt tegutseda, lõppes olukord õnnelikult. Röövlile vastu astudes kukkus Voitehi taskust välja tema töötõend, mida ohver ka märkas. Tänu sellele saigi ohvri perekond vanglateenistusega ühendust võtta ning julget noormeest tema abi eest tänada.

Kodanikujulguse aumärke jagatakse justiitsministeeriumi poolt juba 2004. aastast. Sellega tunnustatakse inimesi, kes on oma tegevusega ära hoidnud kuriteo või tõkestanud selle toimumist, aidanud kinni pidada kurjategijaid või osutanud abi kuriteoohvritele. Samuti on võimalik aumärki anda olulise panuse eest inimeste turvatunde tõstmisel.

  • Aus Paus on avaliku sektori parim personaliprojekt.

Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE tunnustas vanglateenistuse töötajate heaolu väärtustavat projekti "Aus paus", mis pälvis parima projekti tiitli avaliku sektori kategoorias.

Projekti eesmärk oli leida võimalusi töötajate heaolu parandamiseks ja pakkuda lahendusi, mida kasutada tööajal. Aus paus tähendab, et töötaja kasutab ettenähtud pause puhkamiseks, pausi ajal lahkutakse töökeskkonnast ja võetakse aeg iseendale. Pausi ajal on õigus öelda „ei“ tööga seotud tegevustele. Toetame ja julgustame kaaskolleege võtma päriselt ausat pausi.

„Vanglateenistuses usume, et meie inimeste heaolu on tõhusa ja jätkusuutliku töö aluseks. Pausi võtmine tundub justkui elementaare, ometi kipuvad just lihtsad algtõed kiires töötempos tihti ununema. Ausa pausiga toetame kõiki töötajaid leidma tasakaalu töökohustuste ja heaolu vahel, aga ka utsitama kaaskolleege võtmaks välja oma aus paus,“ räägib arendusjuht Evelin Stamm.

  • Reede, 27. detsember on justiits- ja digiminister Liisa Pakosta visiidil Jõhvis, kus külastab ka Viru vanglat.

Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:

•            Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 72 inimest, sh:

o            üldkasuliku töö sooritas positiivselt 39 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 3474 tundi.

o            Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 23 inimest.

•            Kaheksaljuhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.

Sündmused vanglates:

Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 12 inimest.

Neljapäeval 19.12.2024 kell 03.59 peeti Tallinnas kinni Viru vangla avavanglasse mitte naasnud ja sellega karistuse kandmisest kõrvale hoidnud avavangla kinnipeetav.  Kolmapäeva (18.12) õhtul pidi Tallinnast väljasõidult naasma kella 20.30ks Viru vanglasse kinnipeetav, kes ettenähtud ajaks aga tagasi ei jõudnud. Avavangla poolt kaasa antud mobiiltelefon näitas tema viimaseks positsioneerimise asukohaks Tallinnas Ülemiste keskuse lähist ala. Vangla teabe- ja uurimisosakonna põhjaliku teabe kogumise ja töö tulemusel tuvastati kinnipeetava asukoht ja saadeti politsei teda kinni pidama, mille järel toimetati kinnipeetav tagasi kinnisesse vanglasse. Juhtunuga seoses on Viru vangla teabe- ja uurimisosakond alustanud kriminaalmenetlust karistuse kandmisest kõrvalehoidumise paragrahvi alusel.

Avavangla on väljaspool vangla piiret asuv vangla osa, kust kinnipeetavad käivad kokkulepitud aegadel ja kohtades iseseisvalt tööl, õppimas ning lühiajalisel väljasõidul ja peavad ettenähtud kellaajaks tagasi pöörduma.

Arvulised näitajad 23.12.2024 seisuga:

Vanglates on kokku 1665 inimest, keda on 157 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv vähenenud 10 inimese võrra. 1676 inimesest on süüdimõistetuid 1329 ja vahistatuid 336. Mehi 1595, naisi 79, eluaegseid 29, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 206 inimest.

Kriminaalhooldusel on 2824 inimest, kellest 64 alaealised ja 412 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on kõigist 775 inimest, elektroonilise järelevalve all on (16.12 seisuga) 111 inimest.