- Vanglapoolse keelatud ainete sissetoomise katsete tuvastamisega on hoitud ära märkimisväärses koguses narkootiliste või psühhotroopsete ainete kinnipeetavateni jõudmine.
Viimane suurem leid, vangla hea ennetustöö tulemusel, oli 13. veebruaril, mil kontrolliti Tallinna vangla ametnike poolt pikaajalisele kokkusaamisele tulnud naisterahvast. Vanglal tekkis kahtlus, et tal võivad kaasas olla ja kehaõõnsustesse peidetud kinnipidamiskohas keelatud esemed või ained, mis osutus tõeseks. Juhtunu osas on käimas kriminaalmenetlus.
„Sageli sellistel juhtudel, nagu eeltoodud sündmus, esmalt keelatud tegevust eitatakse, ent ametnike hea eeltöö ja veenmise tulemusel keelatu siiski loovutatakse,“ ütleb Tallinna vangla teabe- ja uurimisosakonna juhataja Janar Loorits. „Teeme pidevat seiret ja kogume teavet. Ametnikel on hea vaist märkamaks külastajate mõnevõrra teistsugust käitumist, mille pealt saab vajadusel ja kahtluse korral suunata külastajad täiendavasse kontrolli,“ selgitab Loorits lähemalt tööprotsesse. Ta toob ka välja, et vanglate töö teeb keeruliseks üha suuremad seadusest tulenevad piirangud läbiotsimiseks.
Tallinna vangla direktor Andreas Kliimant lisab, et lähedase roll vangistuses viibivale inimesele peaks olema ennekõike kinnipeetava toetamine, mitte õigusrikkumiste toimepanemisele ja sõltuvuste toitmisele kaasa aitamine. „Kahjuks on suurel osal kordadest keelatud esemete ja ainete vanglasse toimetajana tuvastatud just kinnipeetava lähedane, kes soovib kokkusaamisel keelatu kinnipeetavale üle anda. Väljakutse ning ennetustöö vangla poolt sammuke ees olemiseks on igapäevaselt suur,“ lisab Kliimant.
Kui vanglasse toimetada püütud keelatu puhul on tegemist narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjas oleva ainega, siis järgneb sellele kriminaalvastutus, olenemata aine kogusest ja sellest, kas tegu jäi katse staadiumisse või mitte. Võtame inimese vastutusele juba siis kui konfiskeerime eseme enne kinnipeetavani jõudmist, seda ühtlasi ka kirjast või pakist. Varasemalt oli võimalik isikut keelatud esemete vanglasse toimetamise eest vastutusele võtta üksnes juhul, kui keelatud ese kinnipeetavale üle antakse. Seda ka siis, kui inimene süstemaatiliselt teole suunatud katseid toime paneb.
- Sel nädalal külastas vanglateenistust Leedu delegatsioon.
Delegatsiooni kuulusid Leedu justiitsminister, tema nõunikud ja vanglateenistujad. Visiidi eesmärgiks oli tutvuda Eesti vanglate parimate praktikatega, jagada kogemusi, tugevdada koostööd ja edendada mõlema riigi vanglasüsteeme.
Leedu delegatsioon sai ülevaate Eesti kriminaalpoliitika alustest. Samuti vanglateenistuse ametialasest väljaõppest Sisekaitseakadeemia vanglateenistuse kolledžis. Tallinna vanglas tutvustati ettevõtluskeskuse rolli ja väljakutseid kinnipeetavate tööhõive korraldamisel, Viru vanglas keskenduti juhtumikorraldusele ja selle mõjule kinnipeetavate taasühiskonnastamisel ning Tartu vanglas digilahendustele.
Juba märtsikuus leiab aset ERASMUS+ projekt, mille raames varjutavad Leedu vanglaametnikud meie vanglateenistujate tööd, et õppida parimaid praktikaid dünaamilise turvalisuse, juhtumikorralduse ja konfliktide lahendamise valdkonnas.
Kriminaalhooldusalustega seotud nädala olulisemad sündmused:
- Kriminaalhoolduse lõpetas edukalt 41 inimest, sh:
- üldkasuliku töö sooritas positiivselt 28 inimest, nende poolt tehtud üldkasuliku töö tundide koguarv oli 2349 tundi.
- Käitumiskontrolli perioodi lõpetas möödunud nädalal edukalt 11 inimest.
- Seitsmel juhul pandi kriminaalhooldusaluste poolt toime kuriteo tunnustega tegu.
Sündmused vanglates:
Vanglast kriminaalhooldusele liikus karistuse kandmise jätkamiseks 7 inimest.
Kolmapäeval (26.02) lõhkus Tartu vanglas kinnipeetav kambri inventari, püüdis blokeerida, eemaldatud wc uksega, kambrisse sissepääsu ja osutas füüsilist vastupanu ametnikele, kes palusid tegevus lõpetada. Intsidendis keegi vigastada ei saanud. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse VangS § 69 sätteid. Sündmuse täpsemate asjaolude selgitamisega tegeleb vangla teabe-ja uurimisosakond.
Reedel (28.02) Tartu vanglas lõhkus kinnipeetav protesti väljendamiseks kambri inventari. Kinnipeetava suhtes kohaldatakse VangS § 69 sätteid.
Alates (15.01) keelduvad mõned kinnipeetavad Tallinna vanglas ühe üksuse korrusel toidu vastuvõtmisest, näidates sellega oma meelsust toidujagaja vastu. Lisaks vangla poolt kolm korda päevas pakutavale soojale toidule on kinnipeetavatel endal võimalik osta täiendavalt toidu ja muid tarbeid vangla e-poest.
Arvulised näitajad 03.03.2025 seisuga:
Vanglates on kokku 1620 inimest, keda on 190 võrra vähem võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Nädalaga on vanglates kinnipeetavate arv vähenenud ühe inimese võrra. 1620 inimesest on süüdimõistetuid 1292 ja vahistatuid 328. Mehi 1541, naisi 79, eluaegseid 28, alaealisi 3. Avavanglates kannab karistust 216 inimest.
Kriminaalhooldusel kannab karistust 2828 inimest, kellest 64 alaealised ja 399 vanuses 18-26(k.a), üldkasulikule tööle määratuid on 742 inimest, elektroonilise järelevalve all on 109 inimest.